Siteyi Tavsiye Et
 
 
Giriş Sayfası Olarak Ayarla
 
Sık Kullanılanlara Ekle  
 
Anasayfa   Açıklama   Kitap Siparişi   Linkler & MP3   Radyo   Soru-İrtibat  
 
 
 
 
 Ana-Baba Hakkı
 Koca Hakkı
 Hanım Hakkı
 Evlat Hakkı ve Terbiyesi
 Evleneceklere Öğütler
 Evlilik, Nikah-Boşanma
 Evlilik ve Aile ile ilgili
 Dinde Örtünmenin Yeri
 Saglık Tavsiyeleri
 Görgü Kuralları
 Kıssadan Hisse
 
 
 
Hicri
 
Günün Sözü
 
 
  Türkiye Çocuk Dergisi  
     
  Yemek Zevki Dergisi  
     
   
 
   
 
Kanser hastasıyım
Sual: Ben 54 yaşında bir bayanım. Mayıs ayında safra kesesi ameliyatı oldum. Ameliyatımda mide kanseri olduğum ve kanserin yayıldığı ortaya çıktı. Doktorum, (Bu safhadan sonra tedavi sonuç vermez, kemoterapi ilaçları sizi iyice yıpratır) dedi ve 6 aylık ömrümün olduğunu söyledi. Şu anda ölüm iyice yaklaştı. Ölmekten çok korkuyorum. Bazen çok rahatsızlaşınca ne olacaksa olsun diyorum, biraz iyileşince de ölmekten çok korkuyorum.
Çok rahatsızım. Beni rahatlatmak için ne tavsiye edersiniz? Ölümle ilgili beni rahatlatacak kitaplar gönderebilir misiniz? Lütfen bana yardım edin bu dünyam zaten bitmek üzere ama ahiretimi de kaybetmek istemiyorum.
CEVAP
Allahü teâlâ şifalar versin. Kimin ne zaman öleceğini doktor falan bilmez. Allahü teâlâdan başka hiç kimse bilmez. Kâzım amca diye bir akrabamız vardı. Böbrekleri tamamen yok olmuş, iplik gibi kalmıştı. Doktor, birkaç aya kalmaz ölür demişti. O haliyle 20 yıl kadar yaşadı.

Onun için, şu kadar ömrün kaldı gibi sözlere itibar edilmez. Bu hiç ölmeyeceksiniz demek değildir, biz de öleceğiz, siz de öleceksiniz, yani her canlı ölecek. Hepimiz ahirete gideceğiz. Asıl hayat orada. Müslüman ölmekten korkmaz, bilakis bir an önce ölsem de yüce Rabbime, sevgili Peygamberime, asıl vatanıma kavuşsam diye sevinçle bekler.

Hepimizin hatası günahı çok. İbadetlerimiz kusurludur. Sevgili Peygamber efendimiz (İmanla öl, gerisine karışma) buyuruyor. Bunun için, imanla ölmek için dua etmeli. Mesela şöyle dua edilebilir:
(Ya Rabbi, bilerek veya bilmeyerek küfre sebep olan bir iş yaptıysam, bir söz söylediysem, ben hepsine tevbe ettim, pişman oldum, beni affet. Ben sana iman ettim. Ben Peygamber efendimize ve ne bildirdiyse hepsine iman ettim, hepsini kabul ettim, beğendim. İmanla ölmemi nasip et. Şeytanın, nefsimin şerrinden sana sığınırım. Beni bunlardan ve diğer şerlerden muhafaza et, imanla öldür.)

Şehitliğe sebep hastalıklar, sabrın önemi gibi yazılar da gönderdik, onları okursunuz. Ayrıca adresinize en kıymetli iki din kitabı gönderiyoruz. Bunları severek okuyun, ne yazıyorsa hepsini kabul ettim, inandım diye dua edin.

Bir diğer husus da, sevgili Peygamber efendimiz, kanser gibi iç hastalıklarından ölen müslümanın, şehit olacağını bildirmiştir. Şehit olmak büyük nimettir. Bu yüzden de hiç üzülmemelidir. Sevgili Peygamber efendimizin torunları olan tanıdığımız seyyidler var, çoğu kanserden vefat etti.

Demek ki siz de çok sevgili kulmuşsunuz ki, şu anda kansere yakalanmışsınız. Müslüman için vaki olanda hayır vardır. İnsanız, aciziz, insanlık icabı üzülüyoruz ancak neticesine de sevinmek lazım.

Allahü teâlâ size de bize de son nefeste şehitlik nasip etsin. Bir de gönderdiğimiz kıymetli kitapta, kanser için şu ilaç tavsiye ediliyor:

Sarmısak, sayılmayacak kadar çok faydası olan süper bir bitkidir. Soyulmuş bir avuç sarmısak, akşam bir litre süt ile, pelte haline gelene kadar kaynatılır, nemlenmesi için sabaha kadar bahçede bırakılır. Süt kısmı, aç iken [bir veya birkaç defada] içilirse kansere iyi gelir. [Bu işe bir hafta devam edilebilir. Sonra haftada bir, daha sonra da ayda bir içilmesi iyi olur.]
 
 
Yazdır   Arkadaşına Gönder
 
 

 
     
 
Güncellenme Tarihi
20 Temmuz 2018 Cuma
Sitemize yeni soru-cevaplar eklenmekte ve hergün güncellenmektedir.
Sitemizdeki bilgilerden, orijinaline sadık kalmak şartıyla, alınıp istifade edilebilir.
Ziyaretçi Sayısı