Siteyi Tavsiye Et
 
 
Giriş Sayfası Olarak Ayarla
 
Sık Kullanılanlara Ekle  
 
Anasayfa   Açıklama   Kitap Siparişi   Linkler & MP3   Radyo   Soru-İrtibat  
 
 
 
 
 Ana-Baba Hakkı
 Koca Hakkı
 Hanım Hakkı
 Evlat Hakkı ve Terbiyesi
 Evleneceklere Öğütler
 Evlilik, Nikah-Boşanma
 Evlilik ve Aile ile ilgili
 Dinde Örtünmenin Yeri
 Saglık Tavsiyeleri
 Görgü Kuralları
 Kıssadan Hisse
 
 
 
Hicri
 
Günün Sözü
 
 
  Türkiye Çocuk Dergisi  
     
  Yemek Zevki Dergisi  
     
   
 
   
 
Fâsıkla evlenmek
Sual: Namaz kılmayan ve tesettüre riayet etmeyen Hristiyan bir kızla evlenmek caiz olduğuna göre, namaz kılmayan, oruç tutmayan, açık saçık giyinen bir Müslüman kızla evlenmenin daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu görüşüm yanlış mıdır?
CEVAP
Evet, yanlıştır. Hristiyan kızla evlenmek de tahrimen mekruhtur, harama yakındır. Yani Hristiyan kızla evlenmek zaruretsiz caiz olmaz. Bugün kitap ehli yani Hristiyan kız da bulmak çok güçtür. Çoğu müşriktir. Müşrikle evlenmek ise kesinlikle caiz değildir. Kitap ehli kız bulunsa bile, Hristiyan yani kâfir kızla, fâsık Müslüman kız mukayese edilmez. Hristiyan kızın başını kapatması ve hiçbir ibadeti yapması gerekmez, çünkü gayrimüslimin önce iman etmesi gerekir. İmansız ibadetlerin faydası olmaz. Âhirette Hristiyan kadına, niye namaz kılmadın, oruç tutmadın, içki içtin diye sorulmaz. Ona sadece, niye Müslüman olmadın diye sorulur, ama Müslüman kadının namaz kılma zorunluluğu vardır, içki içemez, saçlarını açamaz. Böyle bir kadın fâsık olur. Fâsık, çekinmeden, açıkça günah işleyen, mesela beş vakit namaz kılmayan, açık gezen kimse demektir. Fâsıkla evlenmemeli, çünkü Şir’at-ül İslam kitabındaki hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kızını fâsıkla evlendirenin duası ve ibadetleri kabul olmaz.)

(Şefaatime kavuşmak isteyen, kızını fâsıkla evlendirmesin!)

S. Ebediyye’deki iki hadis-i şerif meali de şöyledir:
(Bir kimse, kızını fâsıka [kötü kimseye] verirse, Allahü teâlânın emanetine hıyanet etmiş olur. Emanete hıyanet edenlerin gideceği yer, Cehennemdir.)

(Kızını fâsıka veren kimse, melundur.)

Görüldüğü gibi, Hristiyan kızla da, fâsık kızla da evlenmek uygun değildir. Saliha bir kızla evlenmek ise bir nimettir.

Fâsıkla evlenmek
Sual: Ana babası fâsık olan salih bir genç, saliha bir kızla evlenmek istiyor. Bir arkadaşı ona, (Saliha kızla evlenirsen, kıza yazık olur. Evlenirsen, fâsık bir kızla evlenmelisin) dedi. Bu tavsiye uygun mudur?
CEVAP
Hayır, kesinlikle uygun olmaz. Bir hadis-i şerif:
(Fâsıkla evlenmeye razı olanın, kabrinden kalkarken, alnında, “Allah’ın rahmetinden ümidini kesmiş” yazısı bulunur.) [Şir’at-ül İslam]

Salih kimse, hanımını elinden geldiği kadar haramlardan korur. Ailesi fâsık diye, fâsık kızla evlenmeyi veya hiç evlenmemeyi tavsiye etmek çok yanlıştır. Fâsık kimse bile, kendini düzeltmeye çalışmalı ve saliha kızı tercih etmeli. Eşinin sayesinde de kendini düzeltebilir. Ama saliha bir kız, fâsık bir erkeği tercih etmemelidir. Yakından tanıdığım salih zatın oğlu, namaz kılmıyordu, yani fâsıktı. Saliha bir kızla evlendi. Kız, oğlanı namaz kıldırmaya, evine bağlamaya çalıştı. Şimdi yirmi yaşlarında çocukları var. Hepsi de namaz kılıyor. Demek ki, fâsık olanlar da, salihleri tercih etmeli, fakat salihler asla fâsıkları tercih etmemelidir.
 
 
Yazdır   Arkadaşına Gönder
 
 

 
     
 
Güncellenme Tarihi
23 Temmuz 2018 Pazartesi
Sitemize yeni soru-cevaplar eklenmekte ve hergün güncellenmektedir.
Sitemizdeki bilgilerden, orijinaline sadık kalmak şartıyla, alınıp istifade edilebilir.
Ziyaretçi Sayısı